ایران, آمریکا, دونالد ترامپ

تلاش دموکرات‌ها برای ممنوع کردن حمله بدون مجوز به ایران در سنا شکست خورد

با اخذ ۴۱ رای مخالف طرح دموکرات‌های سنای آمریکا برای ممنوع کردن حمله بدون مجوز کنگره به ایران به حد نصاب نرسید. این طرح که بنا بود در صورت تصویب متمم بودجه وزارت دفاع آمریکا شود اختیارات کاخ‌سفید برای استفاده از بودجه پنتاگون برای هر عملیات نظامی علیه ایران محدود را می‌کرد.

کنگره آمریکا

دموکرات ها تصویب این متمم را برای جلوگیری از بروز یک جنگ ناخواسته و فاجعه بار لازم می‌دانستند، هرچند برخی جمهوری‌خواهان چون میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا تصویب چنین متممی به چالش کشیدن اختیارات نظامی رئیس جمهوری خوانده بود و گفته بود در این مقطع چنین قانونی پیام نادرستی به ایران خواهد فرستاد.

جمهورخواهان که کنترل سنا را در دست دارند ابتدا مخالف به رای گذاشتن این طرح بودند اما نهایتا با تهدید دموکرات‌ها برای بلوکه کردن لایحه بودجه وزارت دفاع، آقای مک‌کانل موافقت کرد که این طرح را روز جمعه به رای بگذارد.

سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا، روز پنجشنبه گفته بود: "مردم آمریکا به شدت نگران هستند که این رئیس جمهور (ترامپ)، حتی اگر نمی‌خواهد که جنگی را شروع کند، اشتباها وارد جنگ شود... اگر فقط یک زمان باشد که ما باید به وظیفه خود در چارچوب قانون اساسی درباره به بحث گذاشتن و موافقت با شروع جنگ عمل کنیم، الان است.

چند سناتور‌ دموکرات هفته‌ها بود که نگران از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا و آنچه تلاش‌های مشاورین دونالد ترامپ به ویژه جان بولتون برای ایجاد یک درگیری نظامی با ایران می‌خواندند، طرح ممنوعیت حمله بدون مجوز کنگره را به مجلس سنا ارائه کرده بودند.

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه اما مانع رای‌گیری درباره طرح می‌شد. ساقط شدن پهپاد آمریکا به دست سپاه و تا لب مرز حمله نظامی به ایران رفتن آقای ترامپ اما سبب شد فشارها برای به صحن مجلس آمدن طرح افزایش یابد.

بر اساس آیین‌نامه‌های مجلس سنا تصویب این طرح به ۶۰ رای مثبت از ۱۰۰ سناتور نیاز داشت. دمکرات‌ها می‌دانستند شانس پیوستن ۱۳ جمهوری خواه به آنها کم است ولی توناستند با همراه کردن ۵-۶ سناتور جمهوری‌خواه دست کم نشان دهند که اکثریت مجلس سنا با آغاز جنگی دیگر در خاورمیانه مخالفند.

پیامی نمادین که برای آقای ترامپ الزام آور نیست. مخالفت صریح معاون وزیر دفاع با این طرح هم این ذهنیت را تقویت کرده که دولت ترامپ نمی‌خواهد با کمترین محدودیتی در راه یک جنگ احتمالی با ایران رو به رو باشد.
اکنون دموکرات‌ها که مجلس نمایندگان کنگره را دست دارند راه دیگری را برای کاهش احتمال جنگ با ایران پیش گرفته‌اند. آنها با تصویب طرحی در پی لغو قانونی هستند که پس از حملات یازدهم سپتامبر دست کاخ‌سفید را برای عملیات نظامی علیه هم‌دستان القاعده و یا هرگونه تهدیدی علیه جان نظامیان این کشور باز می‌گذارد.

با وجود این حتی در صورت تصویب چنین طرحی در مجلس نمایندگان دموکرات‌ها با سدی به نام میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس سنا روبرو خواهند شد.

هرچند دست کم با پیگیری چنین طرح‌هایی دموکرات‌ها در آستانه داغ شدن انتخابات‌های مقدماتی به هواداران خود نشان خواهند داد که آنها برای جلوگیری از جنگ با ایران تمام تلاش‌شان را کردند.

دوبی, کسب و کار

فشار تحریم‌های آمریکا بر کسب‌وکار ایرانیان در دوبی

«بازار مرشد» با رستوران‌های ایرانی و اسامی مغازه‌ها به زبان فارسی در بخش قدیمی دوبی در دهه‌های اخیر مرکز معاملات تجاری کوچک با ایران بوده است. ولی این وضعیت در حال تغییر است.

13970830 دوبی

تقریبا یکی از هر ده مغازه، بسته یا تابلوی «برای اجاره» بر در آن نصب شده است. اکنون تعداد تجار هندی و پاکستانی بسیار بیشتر از ایرانی‌هاست.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است: تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا فعالیت تجار و مغازه‌داران ایرانی که هنوز به کار ادامه می‌دهند دشوارتر شده است. دوبی برای مدت مدیدی یکی از حلقه‌های اصلی تماس ایران با خارج بوده ولی با اجرای تحریم‌ها تجارت بین دو کشور کاهش یافته است.

زعفران، مواد غذایی و پوشاک که تجار ایرانی در این بازار می‌فروشند تحریم نشده‌اند ولی آنها می‌گویند شرایط معامله بدتر شده است.

بانک‌های امارات متحده عربی در هراس از مجازات آمریکا ارائه خدمات و معامله با مشتریان ایرانی را کاهش داده‌اند. معامله با ریال که امسال حدود ۷۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است، مطمئن نیست.

آفتاب حسن، تاجر ایرانی و عضو شورای بازرگانان ایرانیان در دوبی می‌گوید: «بسیاری از ایرانی‌ها مغازه خود را تعطیل کرده و فعالیت در دوبی برای آنها دشوارتر شده است».

به گفته او، برخی به دنبال ترک دوبی و انتقال تجارت خود به نقاط دیگر هستند.

تحت تاثیر دشوار شدن معاملات بانکی برای ایرانیان در دوبی صادرات محصولات سایر کشورها به ایران از طریق بندر و فرودگاه دوبی به خطر افتاده است.

طبق آمارهای صندوق بین‌المللی پول سال گذشته ۲۹ درصد از واردات ۷۱.۵ میلیارد دلاری ایران از طریق امارات متحده عربی و بخصوص دوبی به آن کشور منتقل شده است.

حجم تجارت بین ایران و امارات متحده عربی که در دسامبر پارسال حدود ۲.۵ میلیارد دلار بود در ماه ژوئیه امسال به ۱.۷۵ میلیارد دلار کاهش یافت. در سال ۲۰۱۴ و اوج دور قبلی تحریم‌ها حجم معاملات دو کشور ماهانه حدود ۱.۹ میلیارد دلار بود.

مهرداد عمادی، اقتصاددان ایرانی ساکن لندن، می‌گوید کاهش ارزش ریال در ماه‌های قبل از اجرای تحریم‌ها یکی از دلایل مهم کاهش واردات ایران است چون خرید کالاهای خارجی گران‌تر شده ولی حقوق‌ها افزایش نیافته و در نتیجه مردم کمتر خرید می‌کنند.

به گفته او، تحت تاثیر فشارهای آمریکا بانک‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس از معامله با ایران نگران هستند و این باعث شده که نقل‌وانتقال پول برای معاملات دشوارتر شود.

یک تاجری ایرانی در بازار مرشد می‌گوید بانک‌های دوبی بدون امضای مشترک یک شهروند امارات متحده عربی برای ایرانی‌ها حساب باز نمی‌کنند و مدارک زیادی طلب می‌کنند. به گفته او، نقل‌وانتقال پول از طریق بانک تقریبا غیرممکن شده است.

رئیس بانک مرکزی امارات متحده عربی چندی پیش گفت بانک‌های این کشور به دلیل مناسبات مالی با بانک‌های آمریکایی در مورد معامله با ایران احتیاط می‌کنند. او افزود بانک ملی و بانک صادرات به فعالیت خود در این کشور ادامه خواهند داد.

یک سخنگوی وزارت اقتصاد امارات متحده عربی به خبرگزاری رویترز گفت اين کشور از تحریم‌های آمریکا کاملا تبعیت می‌کند.

بانک مرکزی ایران ماه گذشته اعلام کرد بانک‌های امارات متحده عربی دیگر برای تجار ایرانی انتقال ارز انجام نمی‌دهند و ایران برای مرکز فعالیت‌های بانکی خود در منطقه به دنبال گزینه‌های دیگر است.

دوبی که بیش از یک قرن با ایران مناسبات تجاری فعالی داشته و بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت آن (بالای پنج درصد) ایرانی هستند در سال‌های قبل نیز به نوعی با فشار تحریم‌ها کنار آمده و تجار همیشه راهی برای معامله پیدا کرده‌اند.

برخی از تجار ایرانی برای معاملات بانکی از حساب بانکی اتباع کشورهای دیگر استفاده کرده و یا با معامله مستقیم کالا در برابر کالا مشکل انتقال ارز را دور زده‌اند.

اما دولت باراک اوباما در اجرای همه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران سختگیری زیادی نمی‌کرد و چند مورد کوچک از راه‌های مناسبات تجاری و بانکی را باز گذاشته بود.

به نظر می‌رسد دولت دونالد ترامپ در این زمینه سختگیرانه‌تر عمل خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۱ اعضای شورای بازرگانان ایرانیان دوبی ۵۰۰ نفر عضو داشت ولی این رقم اکنون به ۵۰ نفر کاهش یافته است.

حسین اسرار حقیقی، یک تاجر ایرانی و عضو این نهاد که ۳۷ سال ساکن دوبی است، می‌گوید یکی از دلایل کاهش تعداد اعضاء این است که بسیاری از تجار در دوران تحریم‌ها علاقه‌ای به ارتباط با این نهاد ندارند.

به گفته او، برخی از تجار ایرانی به فکر رفتن به ترکیه و یا اروپا هستند.

حسن روحانی, دونالد ترامپ

ترامپ: امکان دیدار با روحانی در نیویورک را رد نمی‌کنم

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته است که امکان دیدار با حسن روحانی همتای ایرانی خود را رد نمی‌کند.13970615 دونالد ترامپ امکان دیدار با حسن روحانی

آقای ترامپ در حاشیه دیدارش با امیر کویت گفت این احتمال را رد نمی‌کند که ممکن است در حاشیه سفر حسن روحانی به نیویورک با او دیدار کند.

آقای روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا خواهد رفت.

رئیس جمهور آمریکا گفت ایران در "آشوب کامل" است و "الان آنها فقط نگران نجات خودشان به عنوان یک کشورند".

دونالد ترامپ در پاسخ به خبرنگاران گفت نمی‌تواند پیشبینی کند که چه اتفاقی خواهد افتاد.

او گفت: "هر چیزی ممکن است. ببینیم چه می‌شود و آیا می‌خواهند مذاکره کنند یا نمی‌خواهند. در هر صورت برای من فرقی ندارد."

دونالد ترامپ در حالی که از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده، برای مذاکره برای توافقی دیگر اعلام آمادگی کرده است.

حسن روحانی پیشنهاد مذاکره را "جنگ روانی" خوانده است.

به گفته نیکی هیلی، سفیر آمریکا، در جریان مجمع عمومی سازمان ملل شورای امنیت جلسه‌ای درباره ایران خواهد داشت که آقای ترامپ ریاست آن جلسه را به عهده خواهد داشت. ریاست دوره‌ای شورای امنیت با آمریکا است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، امروز گفته است: "تنها یک قطعنامه شورای امنیت درباره ایران وجود دارد و دونالد ترامپ دارد آن را نقض می‌کند و به بقیه زور می‌گوید که همین کار را بکنند."

در ایران محافظه‌کاران نسبت به دیدار احتمالی با دونالد ترامپ به حسن روحانی هشدار داده‌اند. از جمله احمد جنتی در نشست اخیر خبرگان در این باره صحبت کرد.

امروز محمود واعظی، رئیس دفتر آقای روحانی گفت: "اینکه دیروز رییس مجلس خبرگان گفتند برخی برای دیدار با ترامپ به نیویورک می‌روند، ممکن است افرادی در کوچه و بازار این حرف را بزنند، اما اینکه رییس مجلس خبرگان حرفی بزند که هیچ پایه و اساسی ندارد، جای تعجب دارد."

حسن روحانی در اولین سالی که به ریاست جمهوری رسید در جریان سفرش به نیویورک برای شرکت در اجلاس سازمان ملل، با باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا تلفنی صحبت کرد.

یک سال قبل از به قدرت رسیدن آقای روحانی، علی اکبر صالحی، وزیر خارجه وقت و رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی، با نظر مثبت آقای خامنه‌ای مذاکرات مخفیانه‌ای را با آمریکا آغاز کرد که با ادامه‌شان در دوره آقای روحانی به توافق هسته‌ای انجامید.

برجام

آژانس انرژی هسته‌ای پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک گزارش محرمانه روز پنجشنبه گفت ایران محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور را طبق توافق سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی رعایت کرده است.

13970608 آژانس انرژی هسته ای

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس در دومین گزارش سه ماهه خود پس از خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران می‌گوید ایران حد نصاب‌های تعیین شده برای میزان غنی‌سازی اورانیوم، ذخایر اورانیم غنی‌شده و سایر موارد را رعایت کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش قبلی خود در ماه مه گفته بود ایران می‌تواند همکاری خود با بازرسان را افزایش داده و در نتیجه «اعتماد را تقویت کند». آن گزارش اما به هیچ موردی از فعالیت‌های ایران که ممکن است نگران کننده باشد، اشاره نکرده بود. گزارش آژانس که روز پنجشنبه در اختیار کشورهای عصو این نهاد قرار گرفت و رویترز متن آن را دیده است، همان لحن و زبان گزارش قبلی را دارد.

در بخشی ازاین گزارش گفته می‌شود آژانس قادر بوده تمامی بازرسی‌های به اصطلاح تکمیلی را برای نظارت بر تعهد ایران به توافق هسته‌ای انجام دهد.

این گزارش اضافه می‌کند: «همکاری به موقع و فعال ایران برای انجام این بازرسی‌ها اجرای پروتکل الحاقی را تسهیل و اعتماد را تقویت می‌کند.»

یک دیپلمات ارشد در این باره گفت:«ضریب و میزان غنی‌سازی اورانیوم ثابت بوده و هیچ تغییری نکرده است.»

خبرگزاری رویترز می‌افزاید با توجه به از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران بسیاری از دیپلمات‌ها و صاحبنظران معتقدند که حتی با وجود تلاش‌های اتحادیه اروپا برای کاستن از پیامدهای سیاست دونالد ترامپ بعيد است توافق هسته‌ای (برجام ) حفظ شود.