برجام, آنگلا مرکل

مرکل: ترامپ اعتماد به نظم بین‌المللی را خدشه‌دار می‌کند

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در گردهمایی کاتولیک‌ها در شهر مونستر آلمان، از خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران سخت انتقاد کرد. او گفت: "اگر هرکس هر کاری دلش می‌خواهد بکند، خبر ناگواری برای جهان است".


صدراعظم آلمان روز جمعه (۱۱ مه/۲۱ اردیبهشت) در جریان سخنرانی خود در گردهمایی‌کاتولیک‌ها در شهر مونستر آلمان، از جمله به موضوع تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام پرداخت. مرکل گفت: «این مساله هم دلیلی برای یک نگرانی بزرگ و هم موجبی برای تاسف است و اعتماد به نظم بین‌المللی را خدشه‌دار می‌کند».13970222 مرکل

به گفته‌ی صدراعظم آلمان: «درست نیست توافقنامه‌ای که شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا تصویب کرده، یکجانبه لغو شود».

خانم مرکل خاطر نشان ساخت که به نظر او این امر روابط چندجانبه‌ی بین‌المللی را دچار یک بحران واقعی کرده است.

مرکل تصریح کرد: «اگر هرکس هر کاری دلش می‌خواهد بکند، این خبرناگواری برای جهان است". او اما همزمان تضمین کرد که همچنان برای همکاری و شراکت میان اروپا و آمریکا تلاش خواهد کرد.

 مرکل نسبت به افزایش شمار منازعات در سطح جهان هشدار داد و از همه‌ی کشورها خواست به آنها بی‌اعتنا نباشند. او "پایمال شدن حرمت انسان‌ها" در بسیاری از کشورهای جهان را خطری جدی خواند و یادآور شد که "بسیاری از این منازعات در دور دست روی نمی‌دهد، بلکه در نزدیکی ما اتفاق می‌افتد".

"شکستی برای دیپلماسی صلح"

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان نیز در گردهمایی کاتولیک‌ها در مونستر سخنان مشابهی بر زبان راند. او خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران را "شکستی برای دیپلماسی صلح" و "پاسخی منفی به صلح در همکاری‌های بین‌المللی" خواند.

کاردینال پتر تورکسون، وزیر توسعه‌ی واتیکان نیز در چهارچوب نشست کاتولیک‌ها در مونستر آلمان، از تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از توافق اتمی با ایران و احتمال اثرگذاری منفی آن بر مناسبات میان آمریکا و اروپا ابراز تاسف کرد.

 او خاطر نشان ساخت که با این همه، اگر اروپایی‌ها دنبال گفت‌وگو باشند، هنوز شانس دارند. کاردینال تورکسون تاکید کرد که "صلح با مذاکره به دست می‌آید و نه با سلاح".

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه (۹ مه) اعلام کرد که آمریکا توافق اتمی با ایران را ترک می‌کند. این توافق پس از سال‌ها مذاکره میان قدرت‌های دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل به علاوه‌ی آلمان با ایران حاصل شده بود. تصمیم ترامپ باعث اختلاف‌نظر شدیدی میان کشورهای اروپایی و آمریکا شده است.