مجلس شورای اسلامی, fatf

مجلس بررسی FATF را به دو ماه بعد موکول کرد

با درخواست نمایندگان مجلس بررسی FATF برای دو ماه و تا زمان تا روشن شدن نتیجه مذاکرات ایران با اروپا مسکوت ماند.13970321 مجلس شورای اسلامی

 درخواست بیش از 50 تن از نمایندگان مجلس برای مسکوت ماندن بررسی الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم(FATF) به مدت 2 ماه، با رأی اکثریت نمایندگان تصویب شد.

براساس رأی نمایندگان قرار شد، بررسی FATF در مجلس تا روشن شدن نتیجه مذاکرات با اروپایی‌ها به مدت 2 ماه مسکوت بماند.

بنابراین گزارس،نمایندگان مجلس به دلیل شرایط فعلی برجام و خروج آمریکا طی نامه ای خواستار به به تعلیق افتادن بررسی FATF شدند.

FATF یکی از نهادهای نظارت بر توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 بوده و وظیفه بررسی‌ وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی جهان را دارد.

ایران برای اولین بار از سال 2009 ، وارد این فهرست سیاه شد اما پس از تصویب قانون "مبارزه با تامین مالی تروریسم" در بهمن 94 توسط مجلس، FATF در تیر 95 اقدام به تعلیق درخواست اقدامات مقابله ای علیه ایران کرد.

براساس این گزارش، دولت تلاش‌هایی را صورت داد و دو لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و نیز لایحه اصلاح مبارزه با قانون پولشویی را در آبان سال گذشته به مجلس ارایه کرد ولی طبق اظهارات الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ، بررسی لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم از دستور کار خارج شد.

دولت نیز طبق مصوبه 27 دی هیات وزیران ، مجدداً اقدام به تقاضای اولویت برای لوایح فوق از مجلس کرد.