ایران, آمریکا, دونالد ترامپ

تلاش دموکرات‌ها برای ممنوع کردن حمله بدون مجوز به ایران در سنا شکست خورد

با اخذ ۴۱ رای مخالف طرح دموکرات‌های سنای آمریکا برای ممنوع کردن حمله بدون مجوز کنگره به ایران به حد نصاب نرسید. این طرح که بنا بود در صورت تصویب متمم بودجه وزارت دفاع آمریکا شود اختیارات کاخ‌سفید برای استفاده از بودجه پنتاگون برای هر عملیات نظامی علیه ایران محدود را می‌کرد.

کنگره آمریکا

دموکرات ها تصویب این متمم را برای جلوگیری از بروز یک جنگ ناخواسته و فاجعه بار لازم می‌دانستند، هرچند برخی جمهوری‌خواهان چون میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا تصویب چنین متممی به چالش کشیدن اختیارات نظامی رئیس جمهوری خوانده بود و گفته بود در این مقطع چنین قانونی پیام نادرستی به ایران خواهد فرستاد.

جمهورخواهان که کنترل سنا را در دست دارند ابتدا مخالف به رای گذاشتن این طرح بودند اما نهایتا با تهدید دموکرات‌ها برای بلوکه کردن لایحه بودجه وزارت دفاع، آقای مک‌کانل موافقت کرد که این طرح را روز جمعه به رای بگذارد.

سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا، روز پنجشنبه گفته بود: "مردم آمریکا به شدت نگران هستند که این رئیس جمهور (ترامپ)، حتی اگر نمی‌خواهد که جنگی را شروع کند، اشتباها وارد جنگ شود... اگر فقط یک زمان باشد که ما باید به وظیفه خود در چارچوب قانون اساسی درباره به بحث گذاشتن و موافقت با شروع جنگ عمل کنیم، الان است.

چند سناتور‌ دموکرات هفته‌ها بود که نگران از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا و آنچه تلاش‌های مشاورین دونالد ترامپ به ویژه جان بولتون برای ایجاد یک درگیری نظامی با ایران می‌خواندند، طرح ممنوعیت حمله بدون مجوز کنگره را به مجلس سنا ارائه کرده بودند.

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه اما مانع رای‌گیری درباره طرح می‌شد. ساقط شدن پهپاد آمریکا به دست سپاه و تا لب مرز حمله نظامی به ایران رفتن آقای ترامپ اما سبب شد فشارها برای به صحن مجلس آمدن طرح افزایش یابد.

بر اساس آیین‌نامه‌های مجلس سنا تصویب این طرح به ۶۰ رای مثبت از ۱۰۰ سناتور نیاز داشت. دمکرات‌ها می‌دانستند شانس پیوستن ۱۳ جمهوری خواه به آنها کم است ولی توناستند با همراه کردن ۵-۶ سناتور جمهوری‌خواه دست کم نشان دهند که اکثریت مجلس سنا با آغاز جنگی دیگر در خاورمیانه مخالفند.

پیامی نمادین که برای آقای ترامپ الزام آور نیست. مخالفت صریح معاون وزیر دفاع با این طرح هم این ذهنیت را تقویت کرده که دولت ترامپ نمی‌خواهد با کمترین محدودیتی در راه یک جنگ احتمالی با ایران رو به رو باشد.
اکنون دموکرات‌ها که مجلس نمایندگان کنگره را دست دارند راه دیگری را برای کاهش احتمال جنگ با ایران پیش گرفته‌اند. آنها با تصویب طرحی در پی لغو قانونی هستند که پس از حملات یازدهم سپتامبر دست کاخ‌سفید را برای عملیات نظامی علیه هم‌دستان القاعده و یا هرگونه تهدیدی علیه جان نظامیان این کشور باز می‌گذارد.

با وجود این حتی در صورت تصویب چنین طرحی در مجلس نمایندگان دموکرات‌ها با سدی به نام میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس سنا روبرو خواهند شد.

هرچند دست کم با پیگیری چنین طرح‌هایی دموکرات‌ها در آستانه داغ شدن انتخابات‌های مقدماتی به هواداران خود نشان خواهند داد که آنها برای جلوگیری از جنگ با ایران تمام تلاش‌شان را کردند.