برجام

آژانس انرژی هسته‌ای پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک گزارش محرمانه روز پنجشنبه گفت ایران محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور را طبق توافق سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی رعایت کرده است.

13970608 آژانس انرژی هسته ای

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس در دومین گزارش سه ماهه خود پس از خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران می‌گوید ایران حد نصاب‌های تعیین شده برای میزان غنی‌سازی اورانیوم، ذخایر اورانیم غنی‌شده و سایر موارد را رعایت کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش قبلی خود در ماه مه گفته بود ایران می‌تواند همکاری خود با بازرسان را افزایش داده و در نتیجه «اعتماد را تقویت کند». آن گزارش اما به هیچ موردی از فعالیت‌های ایران که ممکن است نگران کننده باشد، اشاره نکرده بود. گزارش آژانس که روز پنجشنبه در اختیار کشورهای عصو این نهاد قرار گرفت و رویترز متن آن را دیده است، همان لحن و زبان گزارش قبلی را دارد.

در بخشی ازاین گزارش گفته می‌شود آژانس قادر بوده تمامی بازرسی‌های به اصطلاح تکمیلی را برای نظارت بر تعهد ایران به توافق هسته‌ای انجام دهد.

این گزارش اضافه می‌کند: «همکاری به موقع و فعال ایران برای انجام این بازرسی‌ها اجرای پروتکل الحاقی را تسهیل و اعتماد را تقویت می‌کند.»

یک دیپلمات ارشد در این باره گفت:«ضریب و میزان غنی‌سازی اورانیوم ثابت بوده و هیچ تغییری نکرده است.»

خبرگزاری رویترز می‌افزاید با توجه به از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران بسیاری از دیپلمات‌ها و صاحبنظران معتقدند که حتی با وجود تلاش‌های اتحادیه اروپا برای کاستن از پیامدهای سیاست دونالد ترامپ بعيد است توافق هسته‌ای (برجام ) حفظ شود.