پیش بینی آینده روی در سال ۲۰۱۸ و دو شرکت برتر صنعت در ایران

یک کارشناس صنعت فلزات با تشریح عرضه و تقاضای محصول روی تا سال 2028 ،چشم انداز این محصول در سال 2018 بررسی و دو شرکت برتر صنعت را پیش بینی کرد.

امیر رضا کاویانی سرپرست پست های گاز فولاد خراسان ضمن تشریح عرضه و تقاضای روی تا سال 2025 به بررسی شرکت های تولیدکننده این فلز و سوددهی آنها برای سهامداران در سال 2018 پرداخت و اعلام کرد: سرب و روی برای توسعه و پیشرفت زندگی بشر ضروری بوده و هر فرد در طول زندگی استاندارد، به 410 کیلوگرم سرب و 245 کیلوگرم روی نیاز دارد.

طبق گزارش‌های گروه بین‌المللی مطالعات سرب و روی، مصرف سرانه روی در ایران 1.14 کیلوگرم در سال است که این میزان معادل مصرف سرانه روی در آمریکای جنوبی است. متوسط مصرف سرانه روی در اروپای غربی 5.4 کیلوگرم، آمریکای شمالی 3.4 کیلوگرم و چین حدود 2.5 کیلوگرم است.

طبق اطلاعات این گروه بین‌المللی، فلز روی با تراز کسری عرضه در سال 2016 مواجه شده است. کسری این فلز در بازار جهانی از ژانویه تا می 2016، حدود 64 هزار تن بود که در مقایسه با سال قبل از ان افت 24 هزار تنی داشته است.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، شکاف بین عرضه و تقاضای روی تا سال 2025 افزایش می‌یابد و به دلیل کمبود عرضه روی، پیش‌بینی‌های بانک جهانی حاکی از افزایش قیمت این فلز است به طوری که سطح قیمت فلز روی از متوسط 1850 دلار بر تن در سال 2016 به بالای 3 هزار دلار بر تن در سال 2025 می‌رسد. کمبود عرضه و افزایش تقاضای فلز روی که با افزایش قیمت آن همراه است، مطلوبیت و لزوم سرمایه‌گذاری در این فلز را آشکار می‌سازد.

در حال حاضر با کاهش محسوس ذخائر استراتژیک LME و خیلی زودتر از سال پیش بینی، قیمت ها به 3200 دلار رسیده و نکته مهمتر اینکه ذخایر LME به محدوده ای رسیده که بسیار شبیه به سال 2007 است یعنی سالی که فلز روی قیمت سقف 4400 دلار را برای خود ثبت کرد. در آن سال سود سرشاری نصیب معادن و شرکت های تولید کننده سرب و روی شد.

در مقایسه نموداری با سال 2007 هم با همین ذخایر 190 هزار تنی قیمت روی باید حوالی 3500 تا 3800 دلار باشد و اما یک نکته هم به این افزایش قیمت قبل از سال 2025 سرعت بخشیده و آن کاهش عرضه است. شرکت‌های بزرگ یا در حال تعطیلی معادن هستند یا تولید را متوقف کرده‌اند تا قیمت‌ها افت نکند.در واقع آنها با این اقدام تا حدودی به هدف خود رسیده و موفق شده‌اند.

از دیگر مواردی که می‌توان برای افزایش بهای این کانی برشمرد رو به پایان رفتن ذخیره معادن روی دنیاست به گونه‌ای که تنها تا چند سال آینده می‌توان از معادن روی بهره‌برداری کرد. با توجه به اینکه مصرف روی بیشتر در صنایع فولادی بوده و برای تولید ورق‌های گالوانیزه به کار گرفته شده و در دیگر صنایع همچون خودروسازی و ساختمانی به کار می‌رود چین را می‌توان بزرگترین تولیدکننده فولاد و بزرگترین مصرف‌کننده روی دانست.

در چند ماه گذشته تولید فولاد در جهان شتاب‌گرفته و تقاضا را برای روی افزایش داده و حجم ذخائر سریعتر از قبل کاهش پیدا می کند.حجم ذخایر فیزیکی و واقعی در حال حاضر بیشتر از 50 هزار تن نیست و هر آن امکان رشد سریع با هدف قله 4400 را در روی وجود دارد. از لحاظ تکنیکی شکست 3300دلار می تواند فلز روی را تا رشد 3800 دلار حمایت کند چون از لحاظ بنیادی همه چیز برای عبور از این مقاومت فراهم است.

در ایران شرکت های تولیدکننده روی با ظرفیت بالا جهت سرمایه گذاری در این صنعت بچشم می خورند. بزرگترین تولیدکننده شمش روی، کالسیمین با توجه به ذخایر و موجودی انبار خوبی که دارد و شرکت زرین معدن آسیا با توجه به اینکه تولید کننده کنستانتره روی به روش فلوتاسیون است و تقاضای کنستانتره رو به افزایش است می توانند بازده خوبی در میان مدت برای سهامداران به ارمغان بیاورند.

در ایران به رشد و سوددهی این شرکت ها از چند طریق اضافه شده ؛ اول رشد قیمت های جهانی،دوم رشد قیمت دلار نسبت به ریال و سوم باز شدن بازارها جهت صادرات بعد از برجام و رفع تحریم ها که می تواند با رشد فروش شرکت های صادرات محور همراه شود.

139610 5year zinc chart spot price