نفت, صادرات نفت

پالایشگاه‌های دولتی هند به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند

خبرگزاری رویترز دوشنبه ۱۲ شهریور به نقل از منابع مطلع گزارش داد، به دنبال قطع همکاری شرکت کشتیرانی هند با ایران به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا، دولت هند به پالایشگاه‌های دولتی این کشور اجازه داده است تا با استفاده از نفتکش‌ها و بیمه‌های ایرانی به خرید نفت از ایران ادامه دهند.13970608 صادرات نفت خام

رویترز می‌گوید، این اقدام تازه دولت هند مشابه اقدامی است که چین انجام داده است و خریداران چینی اکنون نفت خام خریداری شده خود از ایران را طریق شناورهای شرکت ملی نفتکش ایران انجام می‌دهند.

خرید روزانه نفت چین از ایران در ماه گذشته نسبت به ماه قبل از آن، حدود ۱۰۷ هزار بشکه افزایش یافته و به ۷۶۷ هزار بشکه رسیده است
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ۱۸ اردیبهشت تصمیم خروج واشینگتن از توافق هسته ای شش قدرت جهانی با ایران، موسوم به برجام را اعلام کرد. دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ایران را باز می‌گرداند. مرحله اول تحریم‌های آمریکا ۱۳ مرداد اجرا شد و قرار است دور دوم تحریم‌ها که عمدتاً صنعت نفت ایران را هدف می‌گیرد، از ۱۳ آبان به اجرا گذاشته شود، مقام‌های آمریکایی می‌گویند که در تلاشند تا آن زمان، صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

به دنبال خروج آمریکا از برجام، مقام های این کشور اعلام کردند «هر کس با ایران دادوستد کند، با ایالات متحده معامله‌ای نخواهد داشت.»

در همین حال، یک مقام شرکت کشتیرانی هند در گفت وگو با رویترز تصریح کرد: ما در وضعیتی مشابه با (اکثر کشتیرانی‌های غربی) قرار داریم، برای این که هیچکس حاضر به پوشش (بیمه) ما نمی شود؛ لذا نمی‌توانیم با (ایران) همکاری کنیم.

طبق این گزارش، به دنبال آغاز تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های بیمه و نفتکش‌ها که عمدتا اروپایی و آمریکایی هستند، همکاری خود را با ایران قطع کردند.

دو منبع مطلع که خواستند نامشان فاش نشود به رویترز گفته‌اند، شرکت کشتیرانی هند تا پایان ماه اوت با شرکت پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور برای انتقال نفت ایران قرارداد داشت که دیگر حاضر به ادامه آن در ماه جاری نشد.

آنها همچنین اضافه کردند: نفتکش‌های اروپایی نیز برای انتقال ماهیانه دو تانکر نفت ایران به شرکت پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور قرارداد داشتند که اعلام کردند که برای ماه سپتامبر حاضر به انتقال نفت ایران نیستند .

در همین زمینه، یک مقام دولتی هند گفته است: وزارت کشتیرانی به پالایشگاه‌های اجازه داده است که نفت ایران را براساس (هزینه، بیمه و حمل محموله) بخرند.

رویترز می گوید، براساس این قرارداد ایران شناورهای و بیمه برای انتقال نفت خود به هند ارائه می کند و اکنون پالایشگاه‌های هندی قادر خواهند بود در غیاب پوشش بیمه شرکتهای غربی به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

طبق این گزارش، پالایشگاه‌های هندی خواهان ادامه خرید نفت هستند چرا که تقریبا هزینه حمل و بیمه این محموله‌ها برای آنها رایگان محسوب خواهد شد.

رویترز در ادامه می گوید، پالایشگاه‌های نفتی دولتی هند که در واردات ماه ژوئیه به رکورد خرید روزانه ۷۶۸ هزار بشکه نفت از ایران دست یافتند اکنون در صدد هستند که خرید خود را برای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به دو برابر افزایش دهند.