صنعت خودرو

لغو سفر کاری نمایندگان فدراسیون صنایع قطعات خودروی فرانسه به تهران

در پی تنش آمریکا و کشورهای اروپایی بر سر آینده برجام، نمایندگان فدراسیون صنایع قطعات خودروی فرانسه سفرماه آینده خود را به تهران لغو کرده‌اند.EU

ژاکوس موگ، مدیر عامل این فدراسیون گفته به جای این سفر که قرار بود در ماه ژوئیه برگزار شود، دیداری در فرانسه ترتیب داده شده که در آن آینده کاری دو طرف در پی "حوادث اخیر" به بحث گذاشته می‌شود.

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، بسیاری از شرکت‌های اروپایی را در زمینه همکاری با ایران مردد کرده است؛که علت آن تحریم‌های پیش روی آمریکاست.

این تحریم‌ها قرار است از حدود دوماه دیگر (ماه اوت) اجرایی شوند.

گروه خودروسازی فرانسوی پی‌اس‌ای (مجموعه‌ای که قبلا نامش پژو-سیتروئن بود) اخیرا اعلام کرده برای پرهیز از تحریم‌های آمریکا، فعالیتش را در ایران تعلیق می‌کند.

این شرکت گفته است "با حمایت دولت فرانسه" با مقام‌های ایالات متحده در تماس است تا امکان گرفتن معافیت از دولت آمریکا درباره این تحریم‌ها را بررسی کنند.

پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا از آغاز روند حقوقی اجرای "مقررات بازدارنده" را در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد.

چنین اقدامی به آن معنی است که اتحادیه اروپا می‌تواند مانع از آن شود که شرکت‌های اروپایی تحریم‌های آمریکا را اجرا کنند یا دادگاه‌های آمریکا شرکت‌های اروپایی را برای سرپیچی از تحریم‌ها جریمه کنند.