سکه طلا, دلار

افزایش دلار به 6300 تومان، سکه از مرز دو میلیون تومان گذشت

بهای انواع ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران به رغم بخشنامه‌های دولتی و فشارهای پلیسی همچنان رو به افزایش است به طوری که قیمت هر دلار آمریکا در روز شنبه ۱۵ اردیبهشت به شش هزار و ۳۰۰ تومان رسید.Dollr Bills

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در گزارشی از میدان فردوسی تهران که محل حضور صرافی‌ها و دلالان ارز است نوشت که دلالان نرخ دلار را شش هزار و ۳۰۰ تومان و یورو را هفت هزار و ۵۰۰ تومان مبادله می‌کنند اگرچه در بازار آزاد تقاضای آن‌چنانی برای این دو ارز خارجی وجود ندارد.

دولت ایران در هفته‌های اخیر با صدور بخشنامه‌ای قیمت دلار آمریکا را چهار هزار و ۲۰۰ تومان تعیین کرده است ولی عملا دلاری با این قیمت در بازار عرضه نمی‌شود. در این راستا فعالیت صرافی‌ها متوقف شده و سایت‌های انتشار دهنده نرخ ارز نیز دیگر قیمت دلار در بازار آزاد را منتشر نمی‌کنند یا آن را حول و حوش همان نرخ دولتی می‌نویسند.

سایت مثقال از جمله این سایت‌هاست که قیمت دلار آمریکا در روز شنبه را چهار هزار و ۱۷۹ تومان منتشر کرده که نسبت به روزهای گذشته بدون تغییر مانده است. اما همین وبسایت قیمت یورو را هفت هزار و ۵۶۴ تومان و قیمت پوند انگلیس را هشت هزار و ۵۹۴ تومان اعلام کرده که نسبت به روز پنج‌شنبه حدود چهار درصد افزایش نشان می‌دهند.

ایلنا در گزارش خود به نقل از کارشناسان اقتصادی می‌نویسد که از دلایل افزایش نرخ ارز در ایران انتظارات و عوامل روانی ناشی از نزدیک شدن به زمان اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره توافق هسته‌ای با ایران است.

آقای ترامپ تا ۲۲ اردیبهشت به شرکای اروپایی خود مهلت داده که به اصلاحاتی در برجام دست بزنند. ایران اما تغییر در برجام را نمی‌پذیرد.

نرخ ارز در ایران تا نیمه دوم سال گذشته حدود سه هزار و ۵۰۰ تومان بود اما به ویژه در تعطیلات نوروزی جهش بزرگی را تجربه کرد و مرز شش هزار تومان را رد کرد تا دولت به صرافت آن بیفتد که ارز را تک نرخی کند و با صدور بخشنامه‌ای قیمت آن را تحت کنترل خود درآورد.

پیش از این ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران گفته بود که افزایش قیمت دلار صرفا در شبکه اجتماعی «تلگرام» است و معامله واقعی صورت نمی‌گیرد. اما اکنون که تلگرام در ایران فیلتر شده است مسوولان بانک مرکزی هنوز دلیل تازه‌ای برای افزایش نرخ ارزهای خارجی ارائه نکرده‌اند.

آقای سیف زمستان گذشته نیز به مردم توصیه کرده بود که بهتر است دلار نخرند چرا که ارزان خواهد شد.

اما این تنها ارز خارجی نبوده که قیمت آن در ایران به شکل سرسام‌آوری رو به افزایش است بلکه سکه نیز سرنوشت مشابهی پیدا کرده است. گزارش ایلنا عنوان می‌کند که روز شنبه قیمت سکه از مرز دو میلیون تومان گذشت و به دو میلیون و سی هزار تا دو میلیون و هشتاد هزار تومان رسید.

ارقام در سایت مثقال اما تغییرات قیمت سکه را شدیدتر از این نشان می‌دهد. در این سایت قیمت سکه طرح جدید دو میلیون و ۱۷۰ هزار تومان قید شده است که در مقایسه با روز پنج‌شنبه ۸.۲۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.
بر اساس گزارش‌های ایلنا، رادیو فردا، سایت مثقال و شبکه‌های اجتماعی