آلومینیوم, فولاد(نماد فولاد مبارکه اصفهان)

آمریکا نسبت به مقابله‌ به مثل اتحادیه اروپا در مورد تعرفه‌ها هشدار داد

در آستانه اعمال تعرفه‌های جدید آمریکا بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اروپا، وزیر بازرگانی ایالات متحده نسبت به مقابله‌به‌مثل اتحادیه اروپا هشدار داد.ویلبور راس

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از آغاز دوره ریاست جمهوری خود اعلام کرده است که با حمایت بیشتر از تولیدات داخلی، قصد احیاء صنایع آمریکا را دارد و در این راستا تعرفه‌های بیشتری برای کالاهای وارداتی به آمریکا در نظر می‌گیرد.

ویلبور راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده، در مصاحبه‌ای که روزنامه فرانسوی فیگارو روز پنج‌شنبه ۱۰ خرداد منتشر کرده، در این خصوص توضیح داد که «ما به دنبال جنگ تجاری نیستیم.»

وزیر بازرگانی آمریکا در عین حال هشدار داد: «این بستگی به اتحادیه اروپا دارد که تصمیم بگیرد چگونه می‌خواهد اقدامات تلافی‌جویانه اتخاذ کند. پرسش بعدی این خواهد بود: چگونه (دونالد) ترامپ واکنش نشان می‌دهد؟ وقتی که چین تصمیم به تلافی گرفت شما واکنش او را دیدید.»

اشاره آقای راس به فرمان اجرای تعرفه ۵۰ میلیارد دلاری بر کالاهای چینی است که دونالد ترامپ با وجود اعتراض‌ها و هشدارهای چین به تازگی آن را امضا کرد.

ویلبور راس تصریح کرد: «اگر (روابط بازرگانی) به وخامت گراید، به علت این است که اتحادیه اروپا تصیم به تلافی‌جویی گرفته است.»

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داده که قرار است آمریکا احتمالا روز پنجشنبه افزایش تعرفه‌ها بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اتحادیه اروپا را اجرایی کند.

این خبرگزاری به نقل از دو منبع آگاه می‌افزاید، این تصمیم پس از انقضای معافیت چند هفته‌ای اتحادیه اروپا از افزایش تعرفه‌ها صورت می‌گیرد. این دو منبع گفته‌اند ممکن است زمان‌بندی اعلام این تصمیم تغییر کند.

دونالد ترامپ اسفندماه سال گذشته تعرفه واردات فولاد را ۲۵ درصد و واردات آلومینیوم را ۱۰ درصد افزایش داد. رئیس جمهوری آمریکا با این حال تا ۱۱ خرداد (اول ژوئن) اتحادیه اروپا را از این افزایش تعرفه معاف کرد.

از سوی دیگر برونو لو ماری، وزیر بازرگانی فرانسه، که روز پنج‌شنبه با همتای آمریکایی خود دیدار می‌کند، روز چهارشنبه گفت اتحادیه اروپا هم خواستار جنگ تجاری نیست اما در صورت افزایش تعرفه‌ها این اتحادیه مقابله‌به‌مثل خواهد کرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده در صورت وضع تعرفه‌ها، اتحادیه اروپا بر کالاهای آمریکایی نظیر پوشاک جین و کره بادام زمینی تا ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تعرفه وضع می‌کند.

ارزش صادرات فولاد و آلومینیوم اتحادیه اروپا به آمریکا ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است.

اعمال این تعرفه‌ها که با هدف افزایش هشتاد درصدی تولید فولاد و آلومینیوم آمریکا صورت گرفته، خشم شرکای تجاری واشینگتن در جهان و از جمله چین را برانگیخته است.

رویترز در تحلیلی می‌نویسد به عقیده گروهی از اقتصاددانان، وضعیت کنونی می‌تواند به یک جنگ تجاری با اتحادیه اروپا منتهی شود. این اقتصاددانان دستور هفته گذشته دونالد ترامپ برای تحقیق و تفحص در مورد واردات خودرو و کامیون به آمریکا را زمینه‌ساز اعمال تعرفه‌های جدید دانسته‌اند.

دولت ترامپ در مورد فولاد و آلومینیوم، برخی از کشورها نظیر استرالیا، آرژانتین و کره جنوبی را مشمول معافیت دائم کرده اما این کشورها نیز در صادرات به آمریکا باید مطابق سهمیه عمل کنند.

روز جمعه معافیت کانادا و مکزیک هم در مورد فولاد و آلومینیوم به آمریکا منقضی می‌شود.