بازده ۲۵ درصدی بورس در سال ۹۶

یک کارشناس ارشد مالی با تحلیل وضعیت بازارهای مختلف در سال گذشته، اظهارکرد: با توجه به بازده حدود ۲۵ درصدی بورس اوارق بهادار در سال ۹۶ می‌توان گفت بورس در سال گذشته یکی از بازارهای پیشتاز اقتصادی ایران بوده است.13961027 شاخص کل

سید رضا پاورسی کارشناس ارشد بازارهای بین‌المللی در تشریح دیدگاه خود به بازارهای مختلف، گفت: در سال ۹۶ بازار مسکن تحولات چشمگیری نداشت هرچند در نیمه دوم سال تحرک اندکی در این بازار دیده شد اما فاصله بین قدرت خرید مردم و قیمت مسکن مانع رونق این بخش شد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی با اشاره به رشد حدود ۱۰ تا ۱۳ درصدی زمین و املاک در نقاط مختلف کشور افزود: نقدشوندگی پایین بازار مسکن در سال ۹۶ و رشد قیمت مواد اولیه به خصوص فلزات در کنار پایین آمدن قدرت خرید مردم انتظارات را از بازار مسکن کاهش داده است.

پاورسی، به بازار ارز به عنوان یک بازار ناپایدار اشاره کرد و گفت: بازیگر قدرتمند این بازار، دولت و بانک مرکزی است. به طوری که سودهای حدود ۳۰ درصدی در این بازار می‌تواند در کسری از ثانیه به وسیله بانک مرکزی به زیان تبدیل شود.

وی با اشاره به کاهش شدید قیمت ارز در اسفند گذشته گفت: سرمایه‌گذاران بازار ارز بنیان‌های مالی خود را روی باد بنا کرده‌اند.

پاورسی از بورس به عنوان یکی از بازارهای قابل اتکا در سال ۹۶ یاد کرد و افزود: بازار اوارق بهادار ایران با بازده حدود ۲۵ درصدی توانست از سال پرهیاهو و پرچالش ۹۶ سربلند بیرون بیاید.

این کارشناس مالی ساکن در ژاپن تصریح کرد: بورس اوراق بهادار با اهرم قیمت نفت، افزایش قمیت ارز و بالا رفتن قیمت مواد اولیه فلزات توانست فعالان خود را خشنود به تعطیلات نوروزی بفرستد.

پاورسی همچنین امسال را سالی همراه با اخبار خوب برای فعالان بورسی ایران دانست و گفت شرایط اقتصاد جهان و اینده بازار انرژی می‌تواند به رونق اقتصادی ایران منجر شود.

وی به شعار سال هم اشاره کرد و انتخاب آن را هوشمندانه دانست.

این کارشناس خبره مالی بین‌المللی درباره شعار امسال گفت: فرصتی که از انتخاب شعار حمایت از کالای ایرانی در اختیار شرکت‌های بورسی قرار می‌گیرد، بسیار غنمیت است و سهامداران باید قدر این فرصت را بدانند.

پاورسی‌در پایان با اشاره به برگزاری‌ یازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در فروردین ماه ۹۷ بیان‌کرد: فاینکس ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین‌ رویداد صنعت مالی ایران به شمار می‌رود و فرصت مناسبی برای ارتقای دانش مالی و سرمایه‌گذاری برای عموم مردم و تعامل ذینفعان این صنعت است، طبعا از این فرصت باید در راستای معرفی پتانسیل بازار سرمایه و دیگر ارکان مالی کشور برای رشد سرمایه‌گذاری سالم و سازنده در کشور استفاده کرد.